Nadělujeme radost ke všem nákupům nad 500 Kč. Těšit se můžete na tyto chutné i praktické dárečky.

6 super-potravin na váš vánoční stůl

Vánoce. Magické slovo označující svátky klidu a míru. Ale pro mnohé je to spíše i symbol stresu, utrácení, přejídání se a vůbec nezdravého životního stylu. Přitom se nijak nevylučuje možnost prožít vánoce v klidu a v uvolněné atmosféře. A zároveň si dopřát pochoutky, které si jindy jen tak nemůžete dovolit.

Autorské právo: fahrwasser / 123RF Reklamní fotografie

Kakao

kakao-napoj-bohu_shutterstock_243438385

Svátky si samy o sobě ještě ponechaly schopnost navodit příjemnou atmosféru. A co když nezaberou? Pak je tu vždy kakao. Spolehlivý spouštěč pocitů štěstí a spokojenosti. Zaručený elixír mládí. Kakao ale obsahuje i řadu minerálů a vitamínů. A je zdrojem třeba i takového zinku, co je prevencí proti nachlazení. A samozřejmě, kakao se vám bude hodit na spoustu vánočního cukroví, protože skutečná, kvalitní a 100% čokoláda je právě jen kakao. A navíc: jako zdroj dobré nálady a odbourávač stresu má vliv i na hubnutí: nemáme chuť na sladké.

 


Kešu

kesu_natural_ww1801_

Kešu oříšky byste pod pravým názvem stromu, na kterém rostou, asi jen těžko hledali. Nuže: Ledvinovník západní je původem z Jižní Ameriky. Ale dnes se hojně pěstuje i v Indii. Kešu oříšky jsou bohaté na tuk, hořčík a železo. Zvyšují naši odolnost proti nervozitě, podrážděnosti a depresi. Těch si v závěru roku užijete možná až moc. Pomohou nám proti únavě a při regeneraci. Mlsat je můžete samotné, ale jsou vděčnou přísadou třeba do mnoha raw food receptů na vánoční cukroví. Ať už jako kešu krém nebo základ do těsta (spolu s mandlemi).


Jablko

jablka-chrani-pred-infarktem_shutterstock_646607767

Ale pojďme domů. Jablko patří k vánocům a jeho tradicím a v mnoha rodinách zvyk krájení jablka dodnes drží. Když se po rozkrojení objeví krásná hvězdička, znamená to prý radost a štěstí. A není divu. Jablko je symbolem kypícího zdraví. Pomáhá při nespavosti, povzbudí při nervozitě, má dobrý vliv na trávení, metabolismus a pomáhá při kašli i horečkách. Jablka jsou oblíbena odjakživa – vždyť je stačí jen utrhnout z nejnižší větve. Sušená jsou zdrojem sacharidů, které se rychle přemění na energii. Chystáte se ne po svátcích na hory? Jablka by ve vaší výbavě neměla chybět – třeba jako ingredience do tyčinky.


Granátové jablko

mceclip0-4

Vánoční příběh má svou kolébku ve Středomoří. A odsud na české stoly míří i zvláštní plod – granátové jablko. Těžko říct, proč se v Česku objevuje hlavně právě v době vánoc. Možná pro svou vzácnost. Možná proto, že jeho jadérka připomínající rudé minerály (po kterých mají jméno) vám zazáří nejen na stole, ale i jako zajímavá vánoční dekorace. Granátová jablka jsou skvělým zdrojem antioxidantů, vitamínů B a C, vápníku nebo fosforu. Podporuje tak odolnost lidského organismu proti virózám.


Fíky

jak-jist-fiky-9

Fíky jsou další plody, které máme spojeny především s vánoční dobou. Tehdy se po nich sháníme nejčastěji a na vánoce také pravidelně tvoří jídelníček, co mlsáme třeba u televize. Často aniž bychom věděli, že jsou fíky i zdravé. Volte sladké fíky (ať už dužnaté nebo sušené) a získáte výborný zdroj vlákniny. Pokud se vám na vánoce nevyhnou problémy s trávením a zažíváním, fíky pomohou. Jsou také skvělé při odkyselení organismu. Nakonec je využijete i pro raw food „vaření“: určitě vyzkoušejte kuličky z pomletých fíků a trošky rumu obalené v kokosu.


Datle

datle kopie1_

I plody datlovníku mají svůj původ u dávných civilizací z úrodného půlměsíce sahajícího přes Středozemí k perskému zálivu. Datle jako plodina zmiňovaná v Bibli nemůže chybět ani na českém vánočním stole. Sušené i čerstvé datle se v zemích jižního Středozemí používají na mouku pro pečení placek a chleba. S plody datlovníku získáte nejen zajímavou pochutinu, ale i dostatek draslíku, vitamínů a minerálních látek. Obliba datlí na vánoční a novoroční svátky není nijak překvapivá. Sirupy a odvary pomohou při bolestech krku, ulevují při bolestech břicha. Použijete je podobně jako fíky v mnoha raw food receptech. A datle zejména na Nový rok čeká i jeden speciální úkol: pomáhají překonávat následky při intoxikaci alkoholu. Tak ať nemáte ve svém okolí právě takový případ :).