Nadělujeme radost ke všem nákupům nad 1500 Kč. Těšit se můžete na tuto bavlněnou tašku BioVara.

Chřipka je tu! Jak na ní?

Česko každou zimu zaplaví epidemie chřipky. Jsou toho plné zprávy a kraj za krajem vyhlašuje epidemickou pohotovost.

Česko každou zimu zaplaví epidemie chřipky. Jsou toho plné zprávy a kraj za krajem vyhlašuje epidemickou pohotovost.  Znáte to možná sami: otužujete se a vyhýbáte se v zimě všem místům, kde by se mohli vyskytnout již nemocní lidé. Posilujete imunitu, jíte hodně ovoce a zeleniny, pečlivě a pravidelně si umýváte ruky – přesto je to málo. Jednou první příznaky na sobě pozorujete i vy. Co v takovou chvíli dělat?

Na chřipku platí… klid

Na chřipku opravu nejvíce platí odpočinek – nemoc musíte vyležet. Alespoň 3 dny na lůžku. Důležité je si tedy přiznat, že jste nemocní. A poskytnout tělu čas, aby s chřipkou samo „zatočilo“. Odložte práci a omezte vše, co vás unaví (i psychicky, tedy včetně sledování televize, ze které může bolet hlava). Odpočívejte v posteli, hodně spěte a dopřejte si dostatku tekutin (voda, čaje, minerálky, džusy – všeho až 3 litry denně.

Příznaky chřipky

Chřipka je často zaměňována s jiným příbuznými nemocemi – nejčastěji nachlazením. Má rychlý začátek a rekonvalescence je kratší (v případě, že se neobjeví komplikace). Poznáte ji podle vysoké horečky, bolesti svalů a kloubů a třesavky. Typický je i pocit vyčerpání a časté únavy.

 

Pamatujte, že na chřipku neexistují léky. Jen možnosti, jak zmírnit její příznaky. Které jsou, jak už víte, nepříjemné. I sami lékaři doporučují klid a dostatek vitamínu C v tabletách i v ovoci. V případě, že chřipku provází kašel a rýma, ordinují doktoři přípravky uvolňující dýchací cesty a pomáhají k odkašlání (výborný je konopný sirup).