Nadělujeme radost ke všem nákupům nad 500 Kč. Těšit se můžete na tyto chutné i praktické dárečky.

Chřipka je tu! Jak na ní?

Česko každou zimu zaplaví epidemie chřipky. Jsou toho plné zprávy a kraj za krajem vyhlašuje epidemickou pohotovost.

Česko každou zimu zaplaví epidemie chřipky. Jsou toho plné zprávy a kraj za krajem vyhlašuje epidemickou pohotovost.  Znáte to možná sami: otužujete se a vyhýbáte se v zimě všem místům, kde by se mohli vyskytnout již nemocní lidé. Posilujete imunitu, jíte hodně ovoce a zeleniny, pečlivě a pravidelně si umýváte ruky – přesto je to málo. Jednou první příznaky na sobě pozorujete i vy. Co v takovou chvíli dělat?

Na chřipku platí… klid

Na chřipku opravu nejvíce platí odpočinek – nemoc musíte vyležet. Alespoň 3 dny na lůžku. Důležité je si tedy přiznat, že jste nemocní. A poskytnout tělu čas, aby s chřipkou samo „zatočilo“. Odložte práci a omezte vše, co vás unaví (i psychicky, tedy včetně sledování televize, ze které může bolet hlava). Odpočívejte v posteli, hodně spěte a dopřejte si dostatku tekutin (voda, čaje, minerálky, džusy – všeho až 3 litry denně.

Příznaky chřipky

Chřipka je často zaměňována s jiným příbuznými nemocemi – nejčastěji nachlazením. Má rychlý začátek a rekonvalescence je kratší (v případě, že se neobjeví komplikace). Poznáte ji podle vysoké horečky, bolesti svalů a kloubů a třesavky. Typický je i pocit vyčerpání a časté únavy.

 

Pamatujte, že na chřipku neexistují léky. Jen možnosti, jak zmírnit její příznaky. Které jsou, jak už víte, nepříjemné. I sami lékaři doporučují klid a dostatek vitamínu C v tabletách i v ovoci. V případě, že chřipku provází kašel a rýma, ordinují doktoři přípravky uvolňující dýchací cesty a pomáhají k odkašlání (výborný je konopný sirup).