Nadělujeme radost ke všem nákupům nad 500 Kč. Těšit se můžete na tyto chutné i praktické dárečky.

Čištění a péče o menstruační kalíšek

Pokud se o svůj kalíšek budete dobře starat, vydrží Vám několik let. Je velmi důležité udržovat GynCup čistý. Umývejte ho pravidelně jemným mýdlem a horkou vodou a ujistěte se, že jste dobře opláchla všechno mýdlo, protože špatné opláchnutí by mohlo způsobit podráždění pochvy.

Pokud se o svůj kalíšek budete dobře starat, vydrží Vám několik let. Je velmi důležité udržovat GynCup čistý. Umývejte ho pravidelně jemným mýdlem a horkou vodou a ujistěte se, že jste dobře opláchla všechno mýdlo, protože špatné opláchnutí by mohlo způsobit podráždění pochvy.

K očištění záhybů použijte měkký kartáček. Drobné otvory pod okrajem pomáhají uvolnit podtlak. Udržujte je čisté - pokud je to nutné použijte k vyčištění špendlík, dávejte ale pozor, aby jste GynCup nepoškodila. Pokud jste na toaletě, kde nemáte po ruce umyvadlo, berte si s sebou malou láhev vody na opláchnutí, a nebo jej jen vyprázdněte a znovu zaveďte. Příště, až budete GynCup vyjímat, umyjte ho důkladně. Když cestujete do zahraničí, používejte k čištění vždy pitnou vodu.

V průběhu používání může GynCup změnit barvu, což však nemá vliv na jeho funkčnost. Odbarvení lze dosáhnout lázní ve sterilizačním roztoku. Pokud jste si všimla na vzhledu struktury svého kalíšku trhlin, puklin nebo jiných změn, doporučujeme ho vyměnit.

Možnosti sterilizace:

 • ponořte kalíšek do nádoby tak, aby byl zcela ponořen a vařte 5-7 minut
 • namočte kalíšek do malé nádobky se sterilizačním roztokem (méně než 5% chlornan sodný) ředěného podle pokynůvýrobce. Ponechte pouze po minimální dobu nutnou kesterilizaci (obvykle 7-10 minut)
 • použijte parní sterilizátor

Nikdy k čištění nepouživejte!

 • látky na benzínovém základu např. vazelína
 • esenciální oleje např. tea tree oil
 • kyselé čistící prostředky
 • silná nebo parfémovaná mýdla
 • myčku nádobí

Uchovávání:

Důkladně GynCup osušte a uložte do bavlněného sáčku, který je součástí balení. Nikdy jej neuchovávejte v igelitovém sáčku nebo v jiných podobných materiálech, které zadržují vlhkost a nepropouštějí vzduch. 

Rady při potížích:

Protékání:

Nejčastějším důvodem protékání je, že GynCup není v pochvě dostatečně nízko.

Stopka:

Zkontrolujte, že jste stopku ustřihla na správnou délku podle Vaší potřeby.

Přilnutí:

Zkontrolujte, zda GynCup přiléhá ke stěnám pochvy. Objeďte prstem kolem bočních stěn kalíšku, a ujistěte se, zda je zcela otevřený a správně rozvinutý.

Otvory pod lemem:

Zkontrolujte průchodnost otvorů pod lemem, které pomáhají vytvořit podtlak, který brání protékání.

Velikost:

Pokud jste zvolila velikost M a kalíšek se Vám protáčí nebo protéká, pak potřebujete velikost L. Pokud zjistíte, že Vám protéká i velikost L, účinnou pomoc může získat cvičením poševních svalů pánevního dna.

Problém s vyjmutím:

Pokud máte při vyjímání kalíšku GynCup potíže, zachovejte klid a uvolněte se. Když je kalíšek v pochvě, je držen poševními svaly, které jsou, pokud jste v napětí, pevně sevřeny. Znovu si přečtěte pokyny pro vyjmutí a zkuste to znovu.

Pokud i tak nemůžete na kalíšek dosáhnout, použijte poševní svaly k posunutí směrem dolů. Proveďte sled pomalých zatlačení mírně směrem dopředu. Když se po zatlačení uvolníte, ucítíte, že se kalíšek znovu posunuje nahoru. Nepřestávejte mírně tlačit, a po 5-8 zatlačeních se GynCup posune tak, že jej budete schopna uchopit a vytáhnout.

Průchod z pochvy do dělohy je veliký jen pár milimetrů, nemusíte se bát, že by se kalíšek dostal až do dělohy, není to možné. Je také natolik ohebný, že nemůže způsobit žádné poranění nebo poškození poševních stěn.

Více článků:

 • Výhody menstruačního kalíšku
 • Jak vybrat správnou velikost
 • Jak menstruační kalíšek funguje
 • Čištění a péče o menstruační kalíšek