Nadělujeme radost ke všem nákupům nad 500 Kč. Těšit se můžete na tyto chutné i praktické dárečky.

Očistná kúra Neera Detox – cesta ke zdraví

S jarem přichází téma detoxikace, kdy se snažíme tělu pomoci, aby se zbavilo nežádoucích látek. A také bychom uvítali, kdybychom byli vitálnější a neukládali si tuk do zásoby. Existují přírodní preparáty, které tělu v této snaze významně pomáhají. Jak se v nich ale vyznat a jaký vybrat? Čtěte náš rozhovor. Poradíme vám, "jak na to"!
 

Jak a proč začít s očistou?

Všem ženám a mužům vřele doporučuji, aby si věnovaly pozornost nejen teď na jaře. Aby se zastavily, uvnitřnily a zeptaly se samy sebe na pár otázek, na něž ihned získají svou unikátní odpověď. Stačí se zeptat například takto: „Co pro sebe mohou udělat? Jak se mohu podpořit? Jaký druh odpočinku je pro mě správný? Co vlastně teď chci? Co mé tělo potřebuje? Co mi chybí a co nechci?,…“ Jednou z odpovědí našeho těla, duše nebo mysli může být touha po očistě neboli detoxikaci. Jedná se o komplexní účinný způsob, jak si odpočinout, zastavit se, vyčistit = zhubnout a přitom načerpat nové síly. Očistné – detoxikační kúry doporučuji všem bez rozdílu věku a pohlaví. Četnost a způsoby jsou individuální. Ráda s nimi poradím a podpořím vás v začátku, který je nejtěžší. Můžete se inspirovat mou zkušeností, kterou s vámi sdílím.

Osobní zkušenost s očistami

Z jakých informací vycházím?

Než jsem s očistami začala, prostudovala jsem literaturu (MUDr. Partyková – Hladovění pro zdraví, Martin Jelínek – Půst, Gennadij Malachov – Očista těla, MUDr. Norman Walker – Zářící zdraví, Očista střeva, Kurt Tepperwein – Pryč s kyselostí, Stanislav Kunc – Septegram,…) různé internetové blogy a stránky věnované této oblasti a shlédla pár videí a dokumentů o vlivu stravy na naše zdraví. Stačilo málo, aby mě názory odborníků na očisty přesvědčily jít do vlastí zkušenosti.

Jaká je má praxe s očistami?

Osobně očisty praktikuji od jara 2012, tedy pravidelně už dva roky a nemohu si je vynachválit. První rok jsem se čistila pravidelně 1x týdně, většinou v sobotu nebo neděli. Druhý rok už méně přísně, třeba 2-3x do měsíce. Většinou se mi však tělo samo ozve, že už zase touží po zastavení, odlehčení stravy a prostoru pro očistu. Čistím se přirozeně, podle nálady a chuti. Aktuálně většinou v souladu s lunárním kalendářem (1x týdně na úplněk, čtvrt, novoluní, třičtvrtě). Do ničeho se nikdy nenutím! Každou očistu si vždy předchozí večer naplánuji ve své mysli a jdu do ní s chutí a motivací, že mi prospěje. Vždy, i přes nepříjemné detoxikační projevy, očistu hravě zvládnu a druhý den jsem sama sobě vděčná a spokojená. Je to pocit k nezaplacení! Vždy se dostaví příliv nové energie, pocit čistoty, klidu a spokojenosti. Při očistě je vhodné dopřát si klid, takže zpočátku je ideální ji provádět v nepracovní dny. Je to však individuální, co tělo, to jiný projev, chce to zkusit. Na místě je odvaha chuť místo obav a předsudků. Očista těla se podobá úklidu v domácnosti. Při úklidu jsme často unavené, bolí nás přitom hlava, nebo smrkáme a kýcháme z prachu. Když je pak uklizeno, cítíme se lépe, díky čistému vzduchu bez prachu. Máme lepší přehled o svých věcech a je nám doma příjemněji. Dá se to i krásně spojit, uklidit si v sobě i ve svém okolí, to je potom znásobený výsledek očisty vnitřního i vnějšího světa.

Můj první očistný den

Celý den jsem proležela doma, protože mě bolela hlava a byla jsem unavená. Zvládla jsem jen malou procházku. Hodně jsem spala. Každá další očista byla snazší. Měla jsem už jistotu, že ji zvládnu a přesně jsem rozumněla tomu, proč mě hlava bolí. Od bolesti hlavy jsem si ulevovala domácími klystýry, které pomohou tělo rychleji zbavit toxinů, které se při očistě hromadí ve střevě.

Jak očista probíhá?

Každá z nás může mít různé projevy, důležité je přijmout vše, co přichází a dopřát si klid, díky kterému se vše zvládne mnohem lépe. Osobně při očistách ráda chodím na vzduch a dopřávám si přirozený pohyb. Někdy to ale nejde, a tak je na místě poklidný pobyt doma s nenáročnými činnostmi. Zásadní projev očisty je časté chození na toaletu, vyprazďnování střeva stolicí (většinou řidší až průjmovou) a močením. Proto je dobré být na blízku wc. Další běžné projevy čištění těla jsou rýma, kýchání a pocit, že „na mě něco leze“… Opět je třeba tomuto procesu porozumnět: tělo se čistí, tedy odvádí uložené hleny, kyseliny, vše, co nepotřebuje. V žádném případě v tu chvíli nechce, abychom tyto projevy potlačovaly. Všemu nechám volný průběh, smrkám a pomáhám si výplachem nosních sliznic slanou vodou s nosní konévkou Neti (jogínská metoda dostupná všem). Míra očistných projevů je závislá na množství toxinů v těle. Čím zanesenější tělo, tím je detoxikace náročnější a je potřeba si individuálně korigovat její míru. Jsou-li projevy detoxikace příliš náročné, lze je kdykoliv zmírnit zastavením (tedy pozvolným návratem k normálnímu režimu).

 

Můj průběh očisty po mnohém opakování

Při očistě normálně funguju, mohu jít i do práce. Jsem vyklidněná, zaměřená více dovnitř a je mi jen trošku chladněji (zejména přes zimu). Míra chladu je závislá na typu očisty. Pokud piju pouze vodu, očista je nejúčinnější, zato náročnější. Vhodné je pít teplou vodu. Pokud piju čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, je mi trochu lépe, tepleji a mám víc síly, očista je účinná. Pokud piju Neera Detox nápoj, mám dost energie a teplota je skoro normální, očista je také účinná. Záleží, co koho láká a co chce vyzkoušet. Detoxikační projevy přichází a odchází ve vlnách. Nepříjemné pocity únavy, vyčerpání a čištění se střídají s příjemnými pocity uvolnění, odpočinku a znovuzrození. Čím pravidelněji se čistím, tím je tělo zvyklejší a průběh je jednodušší. Poslední očistu o březnovém úplňku jsem strávila psaním tohoto článku. Přes den jsem vypila cca 2 litry vody a zeleného čaje Bancha. K tomu v rozmezí cca 3-4 hodin 3 dcl čerstvé pomerančové šťávy vyrobené na Citrusovači CitriStar, 3 dcl čerstvé šťávy z mrkve, celeru a jablka a 3 dcl čerstvé šťávy z červené řepy a pomeranče vyrobené v odšťavňovači Kuvings z našeho e-shopu BioVaRa.

Jak se na očistu připravíte a jak po ní přejdete do normálního režimu? 

Tři dny před začátkem očisty je vhodná lehčí strava. Tedy omezit nebo vyřadit maso a masné výrobky, těžká tučná jídla, přemíru moučných a mléčných výrobků, cigarety, alkohol. Je-li možné snížit nebo minimalizovat dávky léků, také to prospěje. Proč? Tělo se tak postupně zbaví zátěže a na začátku očisty nebudou tak silné detoxikační příznaky. Co se léků týče, obecně se u půstů doporučuje léky nebrat. Ale setkáme se i s názory, že se léky mohou dále brát. Ano, mohou, jen nemá potom detoxikace takový účinek, protože s každým polknutým práškem do těla opět toxin doplníme. Po ukončení očisty nastává nejtěžší období - „návratovka“. Tak se tomu říká u hladovek nebo půstů. Návrat ke své běžné stravě (i když většinou se člověk vrátí jen částečně a zůstane mu po očistě motivace k lehčí a střídmější stravě). Návratovka má trvat alespoň tolik dní, co očista a po tu dobu má být strava lehká, převážně rostlinná. Podle typu půstu nebo očisty je vhodné jíst tekutou stravu (šťávy, kaše, polévky), z pevné stravy ovoce, zeleninu, rýži, bezlepkové pseudoobilniny (pohanka, jáhly, amarant, quinoa,…). Všeho s mírou a střídmě, včetně koření, sladidel atd. Pozvolna se vrátit k pevné stravě, možná i vynechat těžká jídla, která se jedla dříve, protože na ně vyčištěné tělo většinou reaguje odmítavě. Vše je individuální, chce to pozorovat, jaké jídlo dělá dobře, jaké ne a podle toho se krmit.

Jaké má očista účinky na mysl a duši? 

Díky tomu, že při očistě nezatěžujeme tělo pevnou potravou, mohou přirozeně fungovat jeho vntiřní procesy. Spouští se tak přirozená obranyschopnost organismu, startuje se imunita a náš vnitřní lékař. Tělo je potřeba v tomto přirozeném procesu podpořit tím, že mu dáme klid. Automaticky se tak dostaví jakési zklidnění, uvnitřnění, prožívání vnitřního světa a nadhled nad tím vnějším. Většina energie jde do těla, proto nevytváříme tolik myšlenek. A když myšlenky přichází, není síla na jejich analyzování a hodnocení, takže zase volně odejdou. Přes takovou vědomou práci s tělem se tedy dostaví bonus v podobě uklidnění mysli. Nastává přirozený stav uklidnění až meditace. Zastavení se, bytí teď a tady, život v přítomném okamžiku. Kdo zažil tyto pocity, ví, že je v tu chvíli duše velmi vděčná, že jsme u sebe, věnujeme se sobě a vyjadřujeme si tolik potřebnou lásku a péči, které se nám jindy nedostává. Zaměříme-li se dovnitř sebe - na své vlastní já, konečně tak věnujeme pozornost pouze sami sobě a nikoliv našemu okolí, jak tomu často bývá. Taková činnost je pro nás blahodárná!

A bonus na závěr? Díky očistě posouváme své hranice. Posilujeme svou vůli a zjišťujeme, co vše jsme schopné zvládnout. Je to trénink jako každý jiný, takže s opakováním se stává mysl odolnější. Výdrž nejíst pevnou stravu sílí a s každým dalším překonáním chuti nebo pocitu hladu (který se snadno zažene pitím podle známého „hlad je jen převlečená žízeň“) sílí i vůle a motivace vydržet až do vytouženého cíle.

Mé zkušenosti s několika druhy očist

Očista s čerstvými a zeleninovými šťávami

Existují různé možnosti očisty. Jsou to například: hladovky na vodě, různé druhy půstů, různé očisty těla (střevo – s domácí sadou na klystýr, nosní sliznice za pomoci konvičky Neti a čistící soli, jazyk pomocí škrabky na jazyk,…). Postím se nejčastěji pitím čerstvých ovocných zeleninových šťáv v kombinaci s vodou a různými očistu podporujícími čaji (kvalitní sypané zelené, mátový, Bancha). Pro podporu těchto očist v našem e-shopu BioVaRa prodáváme přístroje na čerstvé šťávy. Žhavou novinkou v ČR je nyní odšťavňovač Kuvings, který máme nově doma k předvedení a jeho ovládání je pro nás ženy velmi snadné. Ač nejsem milovnice těchto přístrojů a vždy mi trvá, než se s novým naučím, hravě jsem to zvládla! Litr šťávy z mrkve a jablek, který jsme tuhle s manželem vypili k večeři, trval i s umytím přístroje, cca 20 minut. Přístroj je velmi kvalitní a poskytujeme na něj 10 let záruku. Okamžitě se stal mým novým denním pomocníkem a na kuchyňské lince je vždy k dispozici. Zabírá minimální prostor a červená varianta je parádní.

Jak funguje NEERA DETOX – známá detoxikační očistná kúra?

Pro ty, kdo nemají odšťavňovače, případně z jiného důvodu šťávy nepijí, je tu vhodná přírodní detoxikační kúra NeeraDetox. Vzhledem k tomu, že je jedním z nejprodávanějších produktů pro detoxikaci v našem e-shopu a stále oblíbenější v ČR, její účinky jsou prokázané. Sami s manželem jsme zrovna minulou sobotu očistu s Neerou Detox absolvovali. Na přiložené fotce vidíte, že se jedná o pěkně vyhlížející drink. :) Nápoj NeeraDetox se míchá ze sirupu (složení 4 kvalitních palmových sirupů a kanadského javorového sirupu), vody, čerstvé citronové šťávy a kajenského pepře (mleté chilli). Vše je velmi srozumitelně popsáno v návodu, který spolu s kúrou obdržíte. Délky kúry jsou libovolné, dle vašeho přání. Můžete se s Neerou Detox čistit půl dne, 1 den, nebo třeba 10 dní. Záleží na vás, jaký máte cíl, případně jak kúru snášíte. Moje mamka, které je 59 let NeeruDetox nedávno zkoušela prvně. Poprvé vydržela půl dne a potom kvůli bolesti hlavy začala jíst, aby očistu zastavila. Podruhé už vydržela v pohodě celý 1 den, resp. 36 hodin (od 18h do 6h třetího dne). Bolesti hlavy jsou nejčastějšími detoxikačními příznaky, ale vždy se od nich dá ulevit alternativně, jinak než analgetiky (to by bylo protichůdné, protože bychom do sebe znovu dávali toxiny). Ať už dostatečným pitným režimem, klidem s prohloubeným dýcháním nebo pobytem na čerstvém vzduchu či například očistou střeva pomocí klystýru nebo pouze přirozené vyprázdnění střeva běžnou stolicí.

Na co se v našem e-shopu BioVaRa specializujeme? 

Na očistu těla, mysli i duše, zdravou výživu a poradenství v oblasti zdravého životního stylu. Vše na základě naší osobní zkušenosti s uzdravením z chronických nemocí díky změně mentálních a stravovacích návyků. Pro očistu mysli a duše u nás najdete knihy osobního rozvoje jako Miluj svůj život, Uzdrav své tělo, Čtyři Dohody, aj. CD Dar relaxace a DVD Jak správně dýchat. Sortiment stále rozšiřujeme, aktuálně o CD Mantra meditace Diabetes za pouhých 149 Kč.  

Zdravá výživa a očista těla

Ze zdravé výživy a pro očistu těla u nás najdete potraviny, které jsou z čistě rostlinných ingrediencí, bez rafinovaného řepného cukru, bez sířidla a chemických konzervantů, bez laktózy, přirozeně bez lepku. Se značkou BIO, RAW či VEGAN. Pro očisty u nás najdete zelené potraviny, NeeraDetox, čaje, Psyllium, Křemelinu, aj. 

Zelené potraviny

Mnozí z nás si představí Chlorellu, mladý ječmen nebo Spirulinu, což jsou asi nejznámější produkty. My ale také nabízíme Alfalfa v prášku nebo Nopal. Prášek Alfalfa působí protizánětlivě (antiseptické a dezinfekční účinky), ovlivňuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje kvalitu spánku, podporuje zažívání a zpomaluje stárnutí. Nopal podporuje pocit nasycení, tedy pomáhá při hubnutí. Příznivě působí při potížích se zažíváním, slinivkou a játry. Vysoký obsah různých druhů vitaminu B příznivě pomáhá při úzkostech, depresích a zlepšuje odolnost organismu vůči stresu.

Potraviny na podporu léčby cukrovky

Přírodní nízkokalorická sladidla a Superpotraviny pro doplnění vitamínů a minerálů chybějících v těle. Jedná se o lahodné rostlinné sušené plody s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a antioxidantů podporujících detoxikaci a přirozené ozdravné procesy v těle. Například Kustovnice čínská – Goji, coby nejhodnotnější ovoce planety. Dále různé sušené plody jako jsou fíky, datle, moruše, meruňky, ananas, rozinky a exotické plody včetně méně známých, například Lucuma, Maca, Maqui či nepražené kakao. To vše jsou výtečné antioxidanty, které lze konzumovat samostatne jako výživnou sladkost nebo přidat do kaší, ovocných či zeleninových salátů, koktejlů či smothee. K tomu u nás vyberete také z mnoha druhů ořechů a semen jako jsou kešu, para, mandle, lísková, dýňová jádra či slunečnicová chia semínka. Chia semínka jsou velmi oblíbenou moderní potravinou. Je to léčivé jídlo starých indiánů, znovuobjevené tajemství, známé již z dob Kryštofa Kolomba. Tato pouštní rostlina Šalvěj hispánská, obsahuje přirozené proteiny, vlákninu, nenasycené mastné kyseliny, hydratují a přitom zasytí a díky své neutrální chuti je lze kombinovat na všechny způsoby.

Ekodrogerie a BIO kosmetika

Milujeme přírodu, a tak používáme a prodáváme Ekodrogerii YELLOW&BLUE a BIO kosmetiku z Ayurvedy. Další kategorií v naší nabídce je potřebné příslušenství pro zdravý životní styl odšťavňovače, lisy, sušičky ovoce, mixery, klíčidla a pomůcky pro očistu.Bonusový program

Bonusový program

Naši zákazníci nakupují a přitom si střádají body v bonusovém programu, který jim automaticky umožní slevu na příští nákupy. Zákazníci se nám vracejí také kvůli osobnímu přístupu, na kterém je naše rodinná firma založena a našemu poradenství a sdílení osobních příběhů. Těšíme se i na vás!