Meruňky

Sušené meruňky – mlsejte zdravě

Pokud máte spojené meruňky s jižní Moravou, bude vás možná zajímat, že tento ovocný strom má svůj původ v daleké Číně. Odtud se meruňky dostaly do Indie, aby si meruňku z této části světa do Evropy přivezla vojska makedonského krále – slavného Alexandra Velikého. A ze Středomoří je to už jen kousek do nejteplejší části naší republiky, kterou je právě jih Moravy. Právě pro Moravu jsou meruňky typickým ovocem a jezdí tam z celé republiky milovníci tohoto šťavnatého, voňavého a samozřejmě i chutného plodu.

Kdo meruňky má rád, nediví se. Čerstvě trhané, ale i sušené meruňky patří k oblíbeným pochutinám. A právě díky vynálezu sušičky na ovoce jsou sušené meruňky oblíbenou laskominou třeba i při štědrovečerní večeři. A meruňky jako zdravá potravina?

Sušené meruňky a zdraví

Co obsahují sušené meruňky? Sušené ovoce netratí mnoho ze svého obsahu, Kromě vody samozřejmě. Meruňky obsahují spoustu užitečných látek, tou nejdůležitější součástí je ale betakaroten. Betakaroten v sušených meruňkách pomáhá dobrému stavu našich očí a dodá jim i jiskru. Tedy krásu. Pomáhají při stresu a povzbuzují chuť k jídlu v období nechutenství. Zdravá výživa a sušené meruňky? Určitě ano.